neděle 19. ledna 2020

Problém jménem hlava

Krásnou neděli vám všem,

doufám, že jste si víkend pořádně užili, a že jste načerpali sílu na další blížící se nový pracovní a školní týden. Dnes jsem si pro vás připravila článek o tom, jak nás pěkně (a někdy i dost nepříjemně) ovlivňuje naše mysl. No, tak pojďme na to.

Není to tak dávno, co jsem si uvědomila, že mě moje mysl dostává do úplně zbytečných potíží. Jednalo se například o to, že jsem si najednou v sobotu uvědomila, že jsem něco neudělala v práci, a moje mysl už začala vytvářet neskutečné a hrozivé scénáře, které v pondělí při návratu do kanceláře budu muset řešit. Dělala jsem si pak hrozné starosti celý víkend. A výsledek? Vůbec to nebylo tak horké, jak si to moje hlava "vysnila".

Pro pokračování v článku klikni na "Další informace" ↓


Naše hlava je velice zvláštní nástroj. Vlastně neustále nad něčím přemýšlíme: Co uvařím, až přijdu z práce? Co budu dělat zítra? Ještě jsem neudělala ten úkol do školy! Co si zítra obléknu? A tak můžeme pokračovat do nekonečna. Všimli jste si ale někdy toho, co si můžeme vlastním přemýšlením přivodit? Naše hlava totiž může za spoustu našich problémů a starostí. Taky nám může přivodit pěkný stres či dokonce nespokojenost s naším životem.

Nicméně zaměřme se na skutečný problém. A to je ten, že člověk pořád přemýšlí dopředu (a nebo naopak dozadu). Přemýšlíte nad tím, co už proběhlo, nebo co možná proběhne (nebo taky ne) někdy v budoucnu. Nejdůležitější tedy je VĚNOVAT SE PŘÍTOMNOSTI

No, tady nastává trošku ten problém. Protože to se lehce řekne, ale hůř udělá. Nicméně zkuste se někdy pozorovat při plnění každodenních úkolů. Když vám hlava začne vytvářet nějaké scénáře, zkuste se zamyslet nad tím, co děláte v ten okamžik. Například: Připravujete večeři, a už se vám honí hlavou, jak zítra musíte ráno děti odvést do školky, musíte jít na nákup, šéf po vás v práci chce nějakou šílenou tabulku.. Tak tady zastavte. Uvědomte si, že zrovna teď krájíte cibuli, nebo mažete máslo na chleba. Prostě myslete na to, co v tu chvíli děláte.
Nebo se chystáte pomalu ke spaní a už přemýšlíte nad tím, že zítra budete psát hrozivou písemku z matiky. Co když zase dostanete pětku?  To už asi do konce pololetí neopravíte... Ne. Stop. Myslete na to, že si teď oblékáte pyžamo a už se hezky zachumláváte do peřinky. Dobrou noc.

Zkuste to chvíli praktikovat a uvidíte, že se vaše myšlení dost změní. A víte co se stane, když si chvíli nemyslíte vůbec nic? Je to paráda a naprostá svoboda. K takovému stavu dost pomáhá odpočinek, relaxace a meditace.

Zkuste si zapálit nějakou krásnou, vonící svíčku nebo vonnou tyčinku (viz. obrázek). Navoďte si příjemnou atmosféru, chvíli si jen sedněte nebo lehněte a pusťte si např. na youtube nějakou příjemnou meditační hudbu. Uvidíte, že kdybyste toto v rámci možností praktikovali párkrát do týdne, hned se vám bude žít líp. 

Já na tom tedy pracuji :-)
Dejte vědět do komentářů, jak se to daří vám.

Tak zase příště ♥
3 komentáře:

 1. Máme to stejný, taky po večerech přemýšlím co bude zítra apod :D
  Vítejte u Mišky

  OdpovědětSmazat
 2. Taky neustále nad něčím přemýšlím. A nejhorší je, když zjistím, že jsem na něco zapomněla. Potom si vytvářím podobné scénáře, jako ty a kolikrát úplně zbytečně. :-)
  Povídání nejen o kosmetice

  OdpovědětSmazat
 3. A nejhorší je, když to v hlavě šrotuje v noci a člověk nemůže usnout a ráno musí do práce :-D to zcela nesnáším, bohužel já zatím nepřišla kromě jógy z cvičitelkou na nic jiného, co by mě zrelaxovalo :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat