pátek 31. ledna 2020

Mám IBS - Stravování

Krásný páteční podvečer,

po delší odmlce jsem tu opět s dalším dílem o IBS. Tentokrát bych se s vámi ráda podívala na stravování. V prvním článku, kde jsem se snažila IBS popsat, jsem se zmínila, že některé příznaky IBS mohou zhoršovat i některé potraviny. To se bohužel i tak nějak stalo mě. No, tak pojďme se na to podívat...

Pro pokračování v článku klikni na "Další informace" ↓


Než jsem vlastně vůbec zjistila, že mám IBS, dobu jsem si myslela, že musím mít nějakou potravinovou alergii. Dříve jsem byla zvyklá hodně snídat pečivo, jenže jak se můj stav začal zhoršovat, začala jsem si všímat, že mi je zle většinou hned ráno po snídani. Vrtalo mi to hlavou a začala jsem pozorovat, jestli se můj stav zhorší pokaždé, když zkonzumuji jídlo, které obsahuje lepek. A opravdu ano. Po každém jídle, které obsahovalo lepek, jsem ihned musela navštívit toaletu.

Když jsem se po několika opravdu krušných dnech odhodlala navštívit svou lékařku, primárně jsem jí prosila, aby mi udělala nějaké testy na potravinové alergie. Byla jsem si stoprocentně jistá, že jsem na něco alergická, a to mi způsobuje problémy se střevy.

Moje lékařka mi ale ihned řekla, že si nemyslí, že by za můj stav byla odpovědná nějaká alergie. Řekla mi, ať zkusím sama lepek vynechat a uvidím, jak mi bude. Aktivně jsem se tedy rozhodla vynechat lepek i mléčné výrobky. A hle! Můj stav se hned o něco zlepšil. Měla jsem jasný důkaz, že jsem tedy určitě alergická. Jenže jsem nečekala, že asi po dvou týdnech se můj život vrátí zase do starých kolejí. Nebylo to tak hrozné jako ze začátku, nicméně nebylo to ani dobré.


V závěru jsem tedy zjistila, že mám IBS. Za můj stav nemůže žádná alergie. Nicméně vypozorovala jsem, že moje problémy se střevy se zhoršují při konzumaci potravin s lepkem, některých mléčných výrobků a cukru.

Hodně jsem tedy musela omezit svůj jídelníček. Samozřejmě někdy je to těžké, například když jste někam pozvaní nebo jdete do restaurace, takže taky zhřeším. Jelikož nemám alergii, tak se nemusím tak extrémně obávat o svoje zdraví, nicméně musím počítat s tím, že mám pak bolesti. Buď mě postihnou křeče a mám hodně nafouklé břicho, nebo musím po chvíli vyhledat toaletu, a to klidně i několikrát za sebou.

Zaznamenala jsem, že čistá strava je úplně nejlepší. Snažím se tedy jíst hlavně maso, vajíčka, zeleninu, ovoce, ořechy. Snažím se vynechávat průmyslově zpracované potraviny, cukrovinky a věci obsahující lepek a laktózu. 

Lidem s IBS taky pomáhají různé terapeutické výživové směry jako je například GAPS dieta, Low-Foodmap dieta, Whole30, apod. Já zatím nenašla plnou odvahu se do některého tohoto výživového směru pustit naplno, protože jsem v jídle docela vybíravá (což bych se svými možnostmi neměla být), nicméně tyto směry si celkem studuji a snažím se mezi nimi najít svou vlastní zlatou střední cestu.

Zajímalo by mě, jestli někdo z vás, kdo má nějakou poruchu či onemocnění střev, praktikujete nějakou speciální stravu? Podělte se prosím do komentářů.

Děkuji ♥
Přeji krásný pátek a ještě hezčí víkend.


2 komentáře:

  1. Jaj tak to taky není tedy žádná sranda. Já mám žaludek no :( Ale omezovat se mi zrovna dvakrát nechce, nějak s léky se snažím jíst více méně normálně, většinou to jde, ale někdy ne...
    Somethingbykate

    OdpovědětSmazat
  2. Věřím, že to opravdu nemáš moc jednoduché co se týče stravy. Musí to být těžké vařit jídla apod.
    Vítejte u Mišky

    OdpovědětSmazat