pátek 3. ledna 2020

Mám IBS - Co to vůbec je?

Krásný den všem milým čtenářům,

pro dnešní den jsem si pro vás připravila téma, o kterém se mi nepíše (a taky nemluví) úplně snadno. Dá se říct, že je to i pro většinu lidí citlivé, hodně osobní téma, ale pro mě to byl jeden z impulzů proč jsem vůbec zakládala tento blog. 

Před půl rokem mi po neskutečné spoustě vyšetření diagnostikovali IBS = syndrom dráždivého tračníku. Ano, vím, ten název zní přímo děsivě. Nejhorší na tom celém je, že i přes veškerá ta hrozná vyšetření a bolest je osoba trpící tímto onemocněním z lékařského hlediska zdravá. Toto onemocnění je totiž nezjistitelné. Vy tedy trpíte, nicméně všechny výsledky jsou v pořádku. Ani si nedovedete představit, kolik mě to stálo slz a o kolik mě to připravilo síly.

Musím se přiznat, že ze začátku mě vidina toho, že bych měla veřejně psát (nebo i mluvit) o takovém tématu, hrozně děsila. Jak chcete lidem vyprávět, že máte takovou nemoc? Bála jsem se i opovržení, nadávek, ale pak mi došlo, že je to jako se smát někomu, kdo trpí na kteroukoliv jinou nemoc. Proto jsem se rozhodla, že musím vylézt ze své ulity pohodlí. I když je to dost citlivé a nepříjemné téma, je o něm nutné hovořit. Protože i právě vy můžete mít IBS, jen možná máte strach to jakkoliv řešit. Pojďme si tedy prvně říct, co to vůbec IBS je, čím se vyznačuje. V dalších článcích budeme na toto téma navazovat - dozvíte se celý můj příběh.


Pro pokračování v článku klikni na "Další informace" ↓Nyní se společně podíváme na to, co to tedy vůbec IBS (neboli syndrom dráždivého tračníku) je, jaké jsou jeho příznaky a jaká je léčba.

Co to je IBS?
Tuto část musíme bohužel vzít trochu terminologicky, proto jsem se trochu inspirovala na www a www. IBS je zkratka z anglického irritable bowel syndrome. Jak jsem již psala, znamená to syndrom dráždivého tračníku. Tento syndrom je znám i pod jinými názvy, např. střevní neuróza. Lidsky řečeno, jedná se o onemocnění trávicí soustavy. Onemocnění postihuje cca 20% lidí, častěji jsou touto nemocí postiženy mladé ženy. Původ této nemoci stále není jistě známý. Obecně se má však za to, že přímou příčinou IBS je nefunkční tzv. osa střevo–mozek, kterou výrazně ovlivňuje dlouhodobý stres. 

Příznaky IBS
Projevy syndromu dráždivého tračníku jsou u každého jedince různé, individuální. Příznaky souvisí s nesprávnou hybností tlustého střeva. Jak jsem zmiňovala hned ze začátku, i když pacient absolvuje několik vyšetření, nenajde se nic, co by vysvětlovalo důvod jeho potíží. V případě, že příznaky nelze přisoudit nějakému jinému onemocnění (např. Celiakie, Crohnova nemoc, atd.) ani viditelným nálezům ve střevě, je velmi pravděpodobné, že se může jednat o syndrom dráždivého tračníku. Mezi nejčastější příznaky ale patří:
• bolesti břicha
• zácpa nebo průjem
• plynatost, nadýmání

Aby toho nebylo málo, může osoba postižená IBS pociťovat také tyto příznaky:
• chronická únava
• hlen ve stolici
• bolesti hlavy, svalů či zad
• výkyvy nálad
• poruchy spánku

Nejtypičtějším příznakem je bolest břicha, obvykle v podbřišku. Ta zpravidla zmizí po návštěvě toalety. To však nemusí být pravidlem, někdy může bolest přetrvávat i několik hodin. Není pociťována vždy na stejném místě – typicky se přesouvá po celém břiše.

Vyskytuje se rovněž řada dalších potíží: někteří lidé zaznamenali, že příznaky zhoršují některé potraviny - tento příznak jsem zaznamenala i já. Budu o něm vyprávět v dalších článcích.

Léčba IBS
Léčba IBS je u každého naprosto individuální. Je taky možné, že se člověk nemoci již nikdy nezbaví, jen ji může zmírnit. Nezbytné je posílit střeva. Doporučují se tedy různé probiotické léky a léky podporující střevní mikroflóru. Nezbytná je také změna jídelníčku. Pak přichází ta horší část. Tuto nemoc způsobuje především stres. Je tedy nutné, aby člověk dostál dlouhodobé fyzické i psychické pohody, což není v dnešní době vůbec jednoduché.

Na závěr ještě pár slov
V tomto článku mi šlo hlavně o to, abychom si IBS přiblížili. Abyste pochopili, co to vlastně je. V dalším článku bych vám popsala můj příběh. Co předcházelo, co bylo tím impulzem, že jsem se rozhodla svůj zdravotní stav řešit, a hlavně jak se s touto nemocí peru teď. 

Jak jsem psala na začátku, není vůbec jednoduché. Ale vše zlé je pro něco dobré. A o tom také budu mluvit. Celá nemoc hodně změnila můj pohled na svět. Donutila mě zastavit a zamyslet se. Stálá mě spoustu síly a taky spoustu slz, ale na konci toho všeho mě hlavně donutila otevřít oči a zamyslet se nad tím, co dělám v životě špatně - protože moji milí - za tuhle nemoc si můžeme hodně sami.

Tak, tímto bych ukončila první část mého vyprávění o IBS.
Budu se na vás všechny moc těšit u dalšího článku.
Přeji vám nádherný den ♥

2 komentáře:

  1. Je to teda skvělý článek a aspoň si můžeme trošku počíst co to vlastně tohle je. Nikdy jsem to neslyšela a je opravdu zajímavé, že v podstatě i za všechno může stres. Jsem zvědavá na pokračování.

    OdpovědětSmazat
  2. Těším se na další články. O této nemoci jsem ještě neslyšela. Tak držím palce, aby se ti dařilo ji držet na uzdě. Snad aspoň ty pribiotika pomáhají.
    Povídání nejen o kosmetice

    OdpovědětSmazat